- Edzés, Fitness (139, 2 új)
- Kerékpár Fék (1925, 2 új)
- Hajtás (1926, 7 új)
- Kerék (3720, 7 új)
- Kerékpár Kerékpár (1056, 3 új)
- Karbantartás (1687, 4 új)
- Kiegészítők (4766, 5 új)
- Kormány (1402)
- Nyereg (767, 1 új)
- Rugóstag (40)
- Ruházat (2198)
- Szállítás (157, 1 új)
- Tárolás (90)
- Váltás (1115, 28 új)
- Váz (307)
- Villa (449, 1 új)
- Egyéb termékek (34)
- Kerékpár Komplett szettek (8)
Milyen vázméretek vannak forgalomban?
Kerékpár vázméretek
Kerékpárok vásárlásakor gyakran felmerül a kérdés, hogy melyik méret lesz a megfelelő. A gyártók sincsenek könnyű helyzetben, hiszen a tömeggyártási költségek optimalizálása érdekében nem készíthetnek minden felhasználónak külön, rászabott vázat, így maradnak a "konfekcióméretek". Egy kerékpár alátalában 3-5 vázméretben készül, ez nagyjából lefedi a jellemző felnőtt testmagasságokat 160-195 cm között. Ebből is jól láthatjuk, hogy egy vázméret nagyjából 10cm-es testmagasság intervallumban használható jól (pl 175-185cm-ig), ez alatt vagy fölött már másik vázméretet kell választani. Sajnos ennek ellenkezőjét sokszor látjuk az utakon, ami sok-sok kényelmetlenséget - akár térd-, vagy éppen vállfájást - szül, és végeredményben azt, hogy a bringás nem kapja meg azt a menetkomfortot, amit egy megfelelő méretű váz annál a modellnél is adni tudna.
Mit jelent az hogy 18"-os a bringa váz?
A vázak méretét többnyire a nyeregvázcső hosszával jellemzik, itt a bevett szokás a középcsapágy közepétől a nyeregvázcsó tetejéig mérni, ezt nevezik C/T (center-to-top) méretnek. Ezt a számot többféleképpen, milliméterben, centiméterben és sokszor collban adják meg a mérettáblázatokban, de sok esetben egyszerű betűjelzéssel egyszerűsítik a jelölést (S, M, L, XL). Sajnos ehhez egyből meg kell nézni a katalógust, hogy milyen testmagassághoz ajánlott, és ott megtudhatjuk, hogy valószínűleg melyik lesz nekünk a megfelelő. Mi ezekben az esetekben megadjuk a cikk mellett pontos méretet is.
Minden adatunk rendelkezésre áll, hogy elsőre a megfelelő méretet ajánljuk számodra a kapott információk alapján! Az információk azonban nagyon fontosak, hiszen a testalkatok/testarányok is eltérőek, így előfordulhat, hogy két 170cm-s felhasználóból az egyiknek 17"-os, a másiknak 18"-os bringát kell ajánljunk, függően attól, hogy hosszabb vagy rövidebb végtagokkal/felsőtesttel rendelkezik-e az átlaghoz képest.
Két méret is jó lenne nekem, melyik legyen?
Gyakran épp határeset a magasságunk, azaz a mérettáblázatok alapján a kisebb és nagyobb vázméret is megfelelő lenne. Ebben az esetben hasznos lehet tudni, hogy milyen felhasználásra szánnád a kerékpárt, mert túrázósabb felhasználóknak jó lehet a nagyobb méret, míg technikás utakon jobban jöhet a fordulékonyabb, kisebb váz. Figyelembe kell venni a fent említett anatómiai sajátosságokat is. Természetesen a kormányt, nyeregmagasságot mindkét modellnél személyre szabottan kell beállítani!
Megkönnyíti a döntést, ha már volt egy kerékpárunk, amin sok-sok kilométert megtettünk, és a mérete megfelelő, nem fáj rajta semmink hosszabb túrákon sem. Egy ilyen váznak a méreteit nyugodtan vehetjük kiindulási pontnak. Jó tudni, hogy nem csupán a nyeregvázcső hossza, de ugyanilyen fontos a felsőcső hossza is, mely szintén eltérhet a kerékpármodellek esetében (azonos vázméret esetében is)
